Životopis je co nejvýstižnější shrnutí vašeho vzdělání, praxe a ostatních relevantních informací o vás. Psaní životopisu je třeba věnovat velkou pozornost, nevynechat nic důležitého, ale ani nepsat nic zbytečného. Co by měl tedy správný životopis splňovat?
Správné, aktuální a pravdivé údaje – uvádějte pouze to, co je správné. Ať už se jedná o adresu, telefonní číslo, datum narození, dosažené vzdělání i praxi. Byla by škoda, kdyby váš životopis vyřadili jen proto, že jste uvedli nesprávné telefonní číslo. Před každým novým odesláním životopisu jej raději zkontrolujte a aktualizujte údaje.
Také nezapomeňte, že všechno je možné ověřit – vzdělání i praxe. Proto uvádějte pouze ty informace, ke kterým máte doklad, osvědčení, vysvědčení, diplom atd.
Chronologie – v životopisech platí pravidlo, že informace uvádíte od nejnovějších ke starším. Na prvních místech tedy uvádějte práci, kterou jste dělali naposled/děláte dosud, a nejvyšší dosažené vzdělání.
Stručnost, přehlednost a výstižnost – životopis je celý o výstižnosti. Nemusíte psát dlouhé odstavce textu, vše stačí v odrážkách, heslovitě. Soustřeďte se na to, pro koho je životopis určen, a přizpůsobte tomu uvedené informace. Soustřeďte se na své kvalifikační předpoklady pro výkon dané profese – vzdělání, certifikáty, osvědčení, zkoušky…atd.
Vyvarujte se klišé a frází, chcete se přece odlišit od toho zástupu ostatních. Uvádějte pouze relevantní a zajímavé dovednosti a vlastnosti, nezapomeňte na jazyky, řidičský průkaz a úroveň práce na počítači.
Pro některé pracovní pozice je vyžadováno poslat k životopisu také motivační dopis. Je to krátký text o vaší motivaci, proč se ucházíte o konkrétní místo, kde jste na inzerát narazili, jaké jsou vaše předpoklady pro to, aby vás na místo přijali. Dále by měl motivační dopis obsahovat vaše kontaktní údaje a poděkování za čas, který personalista vašemu dopisu věnoval.
Zde se můžete podívat, jak takový správně vyplněný životopis vypadá.
Především je třeba, abyste byli dobře informovaní. Velmi dobrý dojem uděláte, když si před pohovorem zjistíte informace o firmě, u které se ucházíte o místo, o oboru, ve kterém podniká.
Rozhodně si zapamatujte, pokud takovou informaci dostanete, jméno kontaktní osoby, která s vámi pohovor povede.
S sebou si nezapomeňte průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), ideálně vlastní kopii zaslaného životopisu, kopie všech osvědčení a certifikátů, které máte, a také kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Je možné, že si tyto materiály od vás personalista během pohovoru vyžádá.
A pár tipů na závěr? Rozhodně buďte dochvilní, přiměřeně oblečení, používejte spisovný jazyk, ale hlavně – buďte v klidu a přirození.